Terminale płatnicze z ulgą i dofinansowaniem
Polski Ład, poza istotnymi zmianami szeroko rozumianej polityki socjalnej, podatkowej i programów infrastrukturalnych, miał wprowadzić również trzy istotne zmiany mające wpływ na działalność każdego przedsiębiorcy prowadzącego handel czy usługi.
Pierwszą z nich stał się obowiązek zapewnienia klientom możliwości korzystania z płatności elektronicznych – w każdym punkcie sprzedaży (z pewnym polem do interpretacji – jaką formę może on przyjąć, najbardziej rozpowszechnioną możliwością jest terminal płatniczy). Druga, niejako pochodna poprzedniej, wprowadziła ulgi podatkowe związane z kosztami poniesionymi na udostępnienie wymaganych płatności elektronicznych. Trzecia, nieco przesunięta w czasie miała dotyczyć obowiązku integracji kas fiskalnych online z terminalami płatniczym.
Ulga podatkowa
Pierwszy z zapowiedzianych obowiązków wszedł w życie 1 stycznia 2022 r. i nie wywołał większego oddźwięku. Stało się tak po części z racji funkcjonującego od paru lat Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, pozwalającego przedsiębiorcom na bezpłatne, a ściślej refundowane przez określony czas, korzystanie z terminala płatniczego. Dzięki temu większość białych plam (punktów nieprzyjmujących płatności kartowych) na mapie polskiej sieci akceptacji terminali płatniczych została już wcześniej zredukowana, chociaż nie wszystkie. W grudniu 2021 roku widać było wyraźnie zwiększone zainteresowanie usługami płatniczymi, jak nietrudno zgadnąć na skutek wspomnianego obowiązku. Niemniej jednak należy zauważyć, że prawodawca nie połączył go wprost z sankcjami karnymi czy skarbowymi.
W tym samym czasie zaczęły obowiązywać przepisy, dzięki którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta